Crosses for obituaries   This page is dedicated to the memory of priests of the diocese who have passed away.

Eternal rest grant unto them, O Lord and let perpetual light shine upon them.

 

 

 Rev Fintan Morris 

Date of Birth: 25th February 1966

Ordination: 30th May 1991, Killaveney

Appointments:

1991, Summerwork, Riverchapel

1991-1994 Post grad studies Rome

1994-1996 St. Peter’s Seminary

1996-1997 USA

1997-2004  Cleariestown

2004-2007 Studies in Rome

2007   Caim and Kiltealy

Died: 10th July 2017

 

 

V Rev Aidan G Canon Jones 

Date of Birth: 15th March 1940

Ordination: 21st June 1964, Maynooth

Appointments:

1964-1966 Bunclody

1966-1968 University of Leicester

1969-1972 Bunclody

1972-1973 University of Illinois

1973-1980 Castledockrell

1980-1995 Riverchapel

1995-2012 Bunclody

2012 Retired

Died: 13th October 2016

 

 

 

V Rev  Thomas  Canon Curtis

 

Date of Birth: 24th September 1931      Priest, Diocese of Ferns.

Ordination: 5th June 1955, St. Peter’s College

Appointments:

1955-1956 Bunclody

1956-1975 Murrintown

1975-1980 Riverchapel

1980-1997 Killaveney

1997 Retired

Died: 1st April 2016

 

 

V Rev Walter FordeWalter Forde

 

Date of Birth: 17th June 1943

Ordination: 19th June 1968, Maynooth.

Appointments:

1968-1969 Postgraduate, Maynooth

1969-1973 St. Peter’s College

1973-1974 National Federation of Youth Clubs

1974-1996 Gorey

1996 Appointed Parish Priest in Castlebridge

Died: 6th June 2015

 

 

 

V Rev  John Canon  Sinnott

Priest, Diocese of Ferns.

Date of Birth: 20th July 1937

Ordination: 2nd June, 1963, St. Peter’s College, Wexford

Appointments:

1963-1965 Newry Cathedral Dromore Diocese

1965-1970 Tullylish Dromore Diocese

1970-1971 Banbridge Dromore Diocese

1971-1981 Terrerath

1981-1991 Kiltealy

1991 Parish Priest Ballindaggin

 

Died: 29th March 2015

 

 

 

 

Rev Jim Fitzpatrick James Fitzpatrick

Date of Birth: 11th February 1971

Ordination:

28th August 1994, Gorey

Appointments:

Sept 1994-August 2008 –  Ferns

August 2008-February 2013 – Curracloe/Screen

 

Died: 13th December 2014.

 

V Rev Brendan Canon Kirby

 

Date of Birth: 10th April 1922

Ordination:

June 1947, St. Peters College

Appointments

1947-1948 Newcastle Upon Tyne

1948/-1962 Ballyfad

1962-1972 Gorey

1972-1992 Cloughbawn

1992 Retired

Died: 2nd June 2014

 

 

V Rev James LennonJames Lennon

 

Date of Birth: 29 February 1936

Ordination:

June, 1960, Kilkenny

Appointments

St. Theresa’s Darlington for 10 years

Holy Rosary, Sunderland 1970 for 4 years

Catholic Missionary Society in London in 1974 for 7 years

1982, Blyth, Northumberland

2001, Curate Castledockrell

Died: 16 November 2013

 

 

 

 

 

Rev Liam JordanLiam Jordan

Date of Birth: 26 April 1938

Ordination:
2 June 1963, St Peter’s College, Wexford

Appointments

  • 1963-1967 Birmingham
  • 1967-1968 Bunclody
  • 1968-1976 Galbally
  • 1976-1977 Mount Oliver, Dundalk
  • 1977-1989 Coolfancy
  • 1989-1992 Orlando
  • 1992-2009 Piercestown

Died: 30 April 2013

V Rev Seán Canon McCarthy Seán McCarthy

Date of Birth: 1 April 1928

Ordination:
12 April 1953, St Peter’s College, Wexford

Appointments

  • 1953-1956 Annacurra
  • 1956-1965 Bunclody
  • 1965-1969 Blackwater
  • 1969-1977 Rathgarogue
  • 1977-1998 Carnew

Died: 28 January 2013

 

Rev John O’BrienJohn O'Brien

Date of Birth: 3 April 1937

Ordination:
17 June 1962, Maynooth

Appointments

  • 1962 Appointed to teaching staff, St Peter’s College
  • 1994 Appointed Vice President, St Peter’s College
  • 2002 Retired from St Peter’s College

Died: 21 January 2013

Fr O’Brien was associated with Wexford Light Opera Society since 1965. Well known as an accomplished landscape painter, his works were exhibited annually during the Wexford Festival Opera

 

Rt Rev Mgr Patrick CorishPatrick Corish

Date of Birth: 20 March 1921

Ordination:
17 June 1945, Maynooth

Appointments

  • 1947 Awarded Doctorate in Theology, and appointed Professor of Ecclesiastical History in St Patrick’s College
  • 1967 President of St Patrick’s College, Maynooth
  • 1968 Reverted to being Professor of Ecclesiastical History
  • 1975 Professor of Modern History at Recognised College of National University of Ireland in St Patrick’s College
  • 1986 Retired as Professor, but became Archivist to the College
  • 1995 Authored Maynooth College 1795-1995, Gill & Macmillan, Dublin 2005
  • 2005 Appointed Monsignor (Pronotary Apostolic Supernumerary)

Died: 11 January 2013

V Rev John SweetmanJohn Sweetman

Date of Birth: 5 November 1953

Ordination:
25 June 1978, Carrig-on-Bannow

Appointments

  • 1978-1981 Australia
  • 1981-1985 CC Bride St, Wexford
  • 1985-1992 Chaplain, St John of God Nursing Home, Ely House & Director CMAC (Ferns)
  • 1992-2006 CC & Adm St Aidan’s Cathedral with responsibility for Family Life Services
  • 2006-2012 PP Riverchapel

Died: 13 March 2012

V Rev Aidan KavanaghAidan Kavanagh

Date of Birth: 9 May 1933

Ordination:
28 April 1947, St Peter’s College, Wexford

Appointments

  • 1957-1971 Terrerath
  • 1971-1975 Coolfancy
  • 1975-1977 Carnew
  • 1977-1979 RCA Bride St Wexford
  • 1979-1981 Adm Wexford
  • 1981-2011 PP Bree

Died: 22 June 2011

V Rev James Canon FinnJames Canon Finn

Date of Birth: 25 July 1924

Ordination:
5 June 1949, St Peter’s College,Wexford

Appointments

  • 1949-1951 House of Missions
  • 1951-1962 Chaplain St John’s Hospital & Sanatorium
  • 1962-1974 Cleariestown
  • 1974-1994 Glynn

Died: 15 May 2010

 

V Rev Francis StaplesFrancis Staples

Date of Birth: 15 July 1922

Ordination:
22 June 1947 at St Patrick’s College Maynooth

Appointments

  • 1947-1948 Edinburgh
  • 1948-1954 Kilmuckridge
  • 1954-1959 Ballycanew
  • 1959-1974 Ballaghkeene
  • 1974-1989 Craanford

Died: 17 December 2008

 

V Rev Francis StaffordFrancis Stafford

Date of Birth: 7 December 1949

Ordination:
1 June 1975 at St Peter’s College, Wexford

Appointments

  • 1975-1976 Dublin Regional Marriage Tribunal & Parish Chaplain, Cabra, Dublin
  • 1976-1978 Post Graduate Studies in Canon Law, Gregorian University Rome
  • 1978-1981 Dublin Regional Marriage Tribunal & Parish Chaplain, Rivermount, Dublin
  • 1981-1984 Bunclody & Director of Judicial Group for Marriage
  • 1984-1998 Boolavogue & Director of Judicial Group for Marriage
  • 1998-2002 Kilmyshal
  • 2002-2006 Cushinstown (retired due to ill health)

Died: 13 November 2007